ORSZÁGOS SZOCIÁLIS INTÉZMÉNYFENNTARTÓ KÖZPONT
BAPTISTA GYERMEKVÉDELMI SZOLGÁLTATÓ KÖZPONT NEVELŐSZÜLŐI HÁLÓZAT TÁJÉKOZTATÓJA
Készítette: Vörös Veronika szakmai vezető
Telefon: 06 30 453 2473 és 06 20 491 4765
Email: voros.vera@orszik.hu
Jelenlegi működési területek
A BGYSZK Nevelőszülői Hálózata országos Hálózat, tehát az ország minden megyéjéből fogad-fogadhat gyermekeket.
Jelenleg aktívan:
- Jász-Nagykun-Szolnok megye
- Heves megye
- Nógrád megye
- Pest megye
- Budapest
területekről fogadunk gyermekeket, és ezeken a területeken működnek nevelőszülőink.
Nevelőszülők
Nevelőszülő az a személy lehet, aki:
- huszonnegyedik életévét betöltötte,
- nem áll gondnokság és támogatott döntéshozatal hatálya alatt,
- büntetlen előéletű,
- a gondozásába helyezett gyermeknél legalább tizennyolc, de legfeljebb ötven évvel idősebb,
- személyisége, egészségi állapota és körülményei alapján alkalmas a nála elhelyezett gyermek kiegyensúlyozott fejlődésének biztosítására és a családjába történő visszakerülésének vagy örökbefogadásának támogatására, valamint a gyermek, fiatal felnőtt életkori szükségleteiből adódó feladatoknak az ellátására,
- a képesítési előírásokra vonatkozó miniszteri rendeletben meghatározott képzésen eredményesen részt vett.
A nevelőszülő feladatai
- elősegíti a gyermek testi, értelmi, érzelmi és erkölcsi fejlődését, személyisége kibontakozását,
- elősegíti – a működtető támogatásával – a gyermek vér szerinti családjába való visszakerülését és ennek érdekében együttműködik a családdal, vagy ha ez nem lehetséges, illetve ez nem áll a gyermek érdekében, örökbefogadó családnál történő elhelyezését,
- elősegíti a gyermek vallási vagy lelkiismereti meggyőződésének szabad megválasztását, kinyilvánítását, gyakorlását, hit- és vallásoktatásban való részvételét,
- felkészíti a gyermeket az önálló életvezetésre, alapvető személyes ügyeinek intézésére,
száraz, világos, jól fűthető lakásban, a nevelőszülőtől külön szobát, amelyben a gyermek személyes élettere legalább 6m2, a szobát a gyermek életkorának megfelelő bútorzattal, berendezési tárgyakkal kell ellátni.
A nevelőszülői jelentkezés
A leendő nevelőszülőnek az Országos Szociális Intézményfenntartó Központ Baptista Gyermekvédelmi Szolgáltató Központ Nevelőszülői Hálózatánál kell jelentkeznie. Egy kb. egy oldalas családi bemutatkozó levelet készít melyben leírja:
- a nevelőszülőnek jelentkező személy életkora, foglalkozása, munkahelye;
- kik élnek Önnel egy háztartásban (életkor, rokonsági fok, foglakozás megjelölésével);
- lakóhelyének és lakáskörülményeinek bemutatása;
- miért szeretne nevelőszülő lenni, esetleg van-e már ezzel kapcsolatban valamilyen ismerete, tapasztalata;
- milyen korú és nemű, illetve hány gyermek elhelyezésére vállalkozna;
- milyen lakáskörülményeket tudna biztosítani a nevelt gyermek/gyermekek számára;
- elérhetőségei (lakcím, telefonszám)
- A nevelőszülői hálózat szakembere - illetékes nevelőszülői tanácsadó -környezettanulmányt készít a jelentkező otthonában.
- A jelentkezőnek és a felnőtt családtagoknak be kell szerezniük egy három hónapnál nem régebbi erkölcsi bizonyítványt.
- Az egészségügyi, fizikai alkalmasságot háziorvosi - esetleg szakorvosi – véleménnyel igazolni kell.
- A jelentkezőnek nyilatkoznia kell arról, hogy nem folyik ellene eljárás, illetve nem ítélték el jogerősen gyermek sérelmére elkövetett szándékos bűncselekmény miatt, szülői felügyeleti jogát a bíróság nem szüntette meg, illetve nem szünetelteti gyermeke átmeneti nevelésbe vétele miatt.
- A leendő nevelőszülőnek és házastársának (élettársának) a törvény által kötelezően előírt felkészítő tanfolyamon kell részt vennie. Ennek során meggyőződhetnek saját alkalmasságukról, és ismereteket szerezhetnek a nevelőszülői munka mikéntjéről. A tanfolyam első részében csoportmunka keretében folyik a képzés - ez tulajdonképpen egy döntés-előkészítés, amelyet szakirányú felkészítés követ.
- A felkészítő képzés elvégzése után a Szociális és Gyámhivatal által kiadott működési engedély birtokában az Országos Szociális Intézményfenntartó Központ Baptista Gyermekvédelmi Szolgáltató Központ Nevelőszülői Hálózata írásbeli megállapodást köt nevelőszülői jogviszony létesítésére.
- a Nevelőszülői Hálózat nevelőszülői tanácsadója folyamatosan segíti őt munkájában, támogatja a felmerülő problémák megoldásában, kezelésében.
A nevelőszülők képzése
- A FIKSZ képzés eredményes elvégzése esetén – vállalva az előírt szakképesítés megszerzését –nevelőszülői szolgáltatást nyújthat az arra alkalmas személy.
- A képzés során a jelentkező megismeri mindazokat az alapvető pedagógiai, pszichológiai, egészségügyi, szociális és jogi ismereteket, amelyek a gyermek gondozásához, neveléséhez, gyámsága ellátásához szükségesek, illetve a Központi Oktatási Program (KOP) képzés során elmélyíti és bővíti ismeretei, gyakorlatai körét.
Működési engedélyeztetés
A képzés sikeres elvégzését követően kerül sor a működési engedély megszerzésére, majd a jogviszony létesítésére.
Nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony
- A működtető és a nevelőszülő a köztük létrejövő nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony általános kérdéseiről írásbeli keret-megállapodást köt.
A kiegészítő megállapodás tartalmazza:
- a nevelőszülő gondozásába ideiglenes hatállyal elhelyezett gyermek, a nevelőszülőnél elhelyezett nevelésbe vett gyermek és a nevelőszülőnél utógondozói ellátásban részesülő fiatal felnőtt, személyazonosító adatait.
A nevelőszülő munkaviszonyára vonatkozó szabályozás
A nevelőszülő nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonya mellett a működtetővel kötött megállapodásban foglaltak szerint időkorlátozás nélkül folytathat munkaviszonyt, meghatározott keresőtevékenységet, feltéve, hogy az a nála elhelyezett gyermek, fiatal felnőtt ellátását nem veszélyezteti.
Nevelőszülői családba kihelyezhető gyermekek száma
- A nevelőszülő a saját kiskorú gyermekeit is beszámítva legfeljebb hat gyermek és fiatal felnőtt együttes ellátását biztosíthatja.
- Ha a nevelőszülő saját kiskorú gyermekről háztartásában nem gondoskodik, akkor legfeljebb öt gyermek és fiatal felnőtt együttes ellátását biztosíthatja.
- A vonatkozó jogszabályok lehetővé teszik a fentiektől való eltérést, indokolt esetben, egyéni elbírálás alapján.
A nevelőszülő segítése és helyettesítése, a gyermekgondozó
- A működtetőnek gyermekgondozó alkalmazásával vagy megbízásával kell gondoskodnia a nevelőszülő segítéséről:
- ha a nevelőszülő legalább öt gyermek nevel
- ha a nevelőszülő három 0-3 éves kor közötti gyermeket nevel
- A gyermekgondozó személyére a nevelőszülő tesz javaslatot, elsősorban a nevelőszülő hozzátartozója, illetve ismerőse lehet. Amennyiben ez nem megoldható a Hálózat keresi meg a megfelelő megoldást.
A nevelőszülő szabadsága
A nevelőszülő feladatainak és idejének beosztását – a gyermeknevelés követelményeinek megfelelően – maga határozza meg. A szabadság a gyermek létszám alapján jár.
Gyakorlatban a nevelőszülőnek járó szabadság megváltása pénzbeni kifizetéssel történik az adott évet követő év áprilisáig.
A nevelőszülő díjazása
A nevelőszülőt tevékenységéért a foglalkoztatási jogviszony fennállásának időtartama alatt díjazás (fizetés) illeti meg.
A nevelőszülőt arra az időszakra, amíg a gyermeket a saját háztartásában neveli, nevelési díj valamint ellátmány illeti meg.
A jelenleg érvényes díjazási összegek
A nevelőszülői tanácsadó feladatai
A nevelőszülői hálózat működtetője nevelőszülői tanácsadó alkalmazásával folyamatosan segíti a nevelőszülőt feladatai ellátásában, illetve biztosítja szakmai ellenőrzését.
A nevelőszülői tanácsadó feladata különösen:
- a nevelőszülői család rendszeres, szükség szerinti alkalommal – de legalább 3 hetente – történő meglátogatása, és tájékozódás a gondozott gyermek helyzetéről, fejlődéséről, a nevelőszülőnek a gyermek gondozásával, nevelésével kapcsolatos tapasztalatairól, esetleges problémáiról,
- a gondozott gyermek nevelési-oktatási intézményének rendszeres, szükség szerinti alkalommal történő felkeresése, és tájékozódás a gyermek viselkedéséről, tanulmányi eredményéről